Yeşil Köşk Bornova

0
yeşilköşk

Üniversiteyi Ege’de okuyanlar bilir Yeşil Köşk’ü ya da işi kampüse düşmüş olanlar. Öğrencilerin ve akademisyenlerin vazgeçilmezlerinden biridir. Kışları tarihi köşkün odalarında, yazları ise bahçede heybetli ağaçların altında oturma, arkadaşlarla muhabbet etme ve en güzeli kampüs içinde alkolün serbest olduğu bir alanda keyif yapma şansı yakalarız. Ne anılarım vardır o köşkte ve bahçesinde. Hatta tutkumuz o kadar büyüktür ki, İzmir’in o bunaltıcı Ağustos gecelerinde bahçesindeki çimenlerde arkadaşlar ile birlikte oturup, gözyüzündeki yıldızları seyredip sabahladığımız olmuştur. 

Sadece biz değil, tüm öğrencilerin yaşanmışlıkları vardır burada.
Böyle düşünürdüm hep ama daha eskisini düşünmek gelmezdi aklıma. Halbuki yılların köşkü, vaktinde restorasyon çalışmaları tamamlanıp Ege Üniversite’sine verilmiş. Kim bilir daha ne hayatlar yaşandı orada.

Köşk’ün içerisinde de tarihini anlatan bir bilgilendirme mevcut değil, nedense aklıma araştırmakta gelmemiş. Geçen aylarda İzmir Turizm Fuarı’nda Bornova’yı tanıtan bir katalog geçti elime. Bir çırpıda okuyuverdim merakla.

Der ki;
” Pandespanian Evi: 1880’li yıllarda, sonraları Fransa’ya yerleşen Pandespanian Ailesi tarafından yaptırıldığı düşünülen yapı önemli bir restorasyon geçirdikten sonra Yeşil Köşk adıyla Ege Üniversitesi’ne ait sosyal tesis olarak hizmet vermektedir. Bazı kaynaklar ailenin adının Bardesbanian olduğunu savunmaktadır.” *

Tüm bilgi bir paragraftan ibaret. Kim bilir belki bir gün eski kaynaklarda daha detaylı bir şey ile karşılaşılır. O zamana kadar bizim için gizemini korumaya devam edecek..

Yeşil Köşk’te çekilen bu klibi de eklemeden edemedim. *Yaşar Ürük’ün Adım Adım Bornova ve Çevresi Eserinden alıntıdır. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.