Dünyanın En Güzel Kütüphaneleri

1

Kütüphaneden daha güzel bir yer hayal edemeyenler, evlerinde kendi özel okuma köşelerini yaratanlar burada mı?  Mümkün olsa her gün başka bir kütüphanede kitapları karıştırmak isteyenler peki? Dünyanın en güzel kütüphaneleri uzak da olsa ziyarete açık. Hepsine gidemesek de, gitmiş gibi olmak isteyenler için özenle araştırdım.

Kütüphane deyince insanın aklına tozlu raflar, bakımsız kitaplardan oluşan bir bina gelir bazen. Aslında bu kütüphanelerin öyle olması gerektiği için değil, biz hep öylesini gördüğümüz için aklımızda canlanır. Tozlu da olsa, bakımsız da olsa ben kütüphaneleri severim ve gittiğim her ülkede mutlaka kütüphanesine uğramaya çalışırım. Dünyanın farklı yerlerinde birbirinden eşsiz mimarilere sahip, insanın içini açan bir çok kütüphane bulunuyor. Gelin dünyanın en güzel kütüphaneleri listesinde nereler var birlikte bakalım.

Admont Abbey Kütüphanesi – Admont, Avusturya

Kütüphanenin inşaatı 1776’da tamamlanmıştır ve dünyanın en büyük manastır kütüphanesi olma özelliğini taşır. Bu görkemli kütüphanenin 48 adet penceresi bulunuyor. Kütüphanenin içerisinde yaklaşık olarak 700.000 kitap olduğu bilinmektedir.

Stuttgart Şehir Kütüphanesi – Stuttgart, Almanya  

Bir kütüphanede aranılan tüm özelliklere  Stuttgart Şehir Kütüphanesi’nde rastlıyoruz. Bu kütüphane, sakin, ferah, aydınlık bir ortama sahip. 2011 yılında yapılmış olup, sadelik ön planda tutulmuştur. Oldukça iyi düşünülmüş kitap ve renk uyumları sayesinde odak noktanız yalnızca kitaplar oluyor.

Wiblingen Abbey Kütüphanesi – Ulm, Almanya

Muazzam detaylara ev sahipliği yapan kütüphanenin duvarlarında barok mimarisinden izlere rastlamak mümkün. 1714 yılında yapılmaya başlayan kütüphanenin mimarları ise Johann Wiederman ve Johann Michael Fischer’dir.

 

Vasconcelos Kütüphanesi – Meksiko, Meksika

Meksika’da bulunan kütüphanenin tasarımı son derece moderndir. İsmini çok sevilen Şeker Portakalı kitabının yazarı Vasconcelos’tan adını almıştır. Eski Meksika cumhurbaşkanı Vicente Fox tarafından 21. yüzyılın en gelişmiş yapılarından biri olarak seçildi. Kütüphanenin yapımı yaklaşık 100 milyon dolara mal oldu.  kütüphanenin açık, iskele benzeri rafları ferah bir hava katmaktadır. Bir de kütüphanede boyalı balina iskeletinden yapılan heykel bulunmaktadır. 

St. Florian Manastır Kütüphanesi – Sankt Florian, Avusturya

9. yüzyılın sonlarına doğru kurulan manastırdaki kütüphane bölümünün yapımına Hayberger 1744 yılında başlamıştır. Kütüphanede çok sayıda eski tarihli eserler bulunmaktadır. Çok eski izlere rastlanan kütüphanedeki en dikkat çekici parça ise 16. İle 20. Yüzyıl arasında çizilen 50 ciltlik 600 adetten oluşan harita koleksiyonudur.

Kansas City Central Kütüphanesi – Kansas City, ABD

 

Kütüphaneyi ziyaret ederken mimari anlamda oldukça özenilmiş detaylara rastlamanız mümkün. Araştırma yapmak için kusursuz bir kütüphane diyebiliriz. Çocuklar ve yetişkinler için  büyük bir okuma alanına sahip. 

Philological Library, Free University of Berlin – Berlin, Almanya

Mimarı Norman Foster’dir. Sıradan kütüphanelerin görüntüsünden ziyade farklı ve hoş bir tasarıma sahiptir. Kütüphanenin iç tasarımında ışığı daha iyi yansıtması adına beyaz renklerin hakim olduğunu görülmekte, bu da kütüphanenin aydınlık olmasını sağlıyor.

 

Strahov Manastır Kütüphanesi – Prague, Çek Cumhuriyeti

Prag’ın manzarasını buradan rahat bir biçimde seyredebilirsiniz. Kütüphanenin içeriğinin zengin olduğunu ve kullanılan tavan işlemelerinin fantastik olduğu görülmektedir. Kütüphanede çoğunlukla felsefi ve bilimsel kitaplara rastlanmaktadır ve kütüphanenin 1140 yılında yaptırıldığı bilinmektedir.

 

Coimbra Üniversitesi Kütüphanesi – Coimbra, Portekiz

Bu kütüphane Portekiz’in Coibra şehrindeki üniversitenin merkez kütüphanesi olarak bilinir. Bir kaç defa isim değiştirmiştir. Burada iki farklı kütüphane binası bulunuyor. İlk bina barok tarzı süslemelerin ön planda olduğu ve 16. ve 18. yüzyıllar arasında kitapları bulunduran Joanina Kütüphanesi’dir. İkinci bina ise yeni bina olarak anılır ve ismi Edificio Novo’dur. Kitap bakımından zengin olan ikinci binada 1 milyonun üzerinde kitap bulunmaktadır.

Abbey Library of Saint Gall – St. Gallen, İsviçre 

 

Dünyanın en eski kütüphanesidir. Tarihi açıdan zengin eserlerin bulunduğu kütüphanede Rokoko tarzı mimarisi ile dikkatleri üzerine çekiyor. UNESCO tarafından 1983 yılında dünya kültür mirası listesine dahil edilmiştir. İçeriye girmeden önce kütüphaneye özel terlikleri giymeniz gerekiyor. Bu ünlü kütüphaneyi ziyaret etmek ise biraz pahalıymış.

 

Bodleian Kütüphanesi– Oxford, Birleşik Krallık

2-bodleian-library

Bu kütüphane İngiltere’deki en büyük ikinci kütüphane olma özelliğine sahiptir. Araştırma kütüphanesi olarak bilinir. Bu kütüphaneyi ziyaret edenlerin bir kısmı ise Harry Potter filmlerinin hayranı! Filmin bazı kısımları Gotik tarzda mimarisiyle hafızalara yer eden bu kütüphanede çekilmiş.

Avusturya Ulusal Kütüphanesi– Vienna, Avusturya

Avusturya Ulusal Kütüphanesi, Avusturya’da yayınlanan tüm yayınların koleksiyonunun yönetiminden sorumludur. Özel öneme sahip eserler arasında dünyanın önde gelen küre koleksiyonu, 4. yüzyıldan kalma nadir kitaplar, Viyana Dioscurides (tıbbı ve şifayı keşfetmek için 6. yüzyıldan aydınlatmalı bir el yazması) ve bir harita koleksiyonu yer alıyor. Fotoğrafını gördüğüm andan itibaren aşık olduğum bu kütüphane, dünyanın en güzel kütüphaneleri içerisinde benim için en başta yer alıyor.

 

Royal Portuguese Reading Room – Rio De Janeiro, Brezilya

Farklı yüzyıllardan kitaplarla karşılaşabileceğiniz kütüphanenin geçmişi çok eski tarihlere dayanıyor. Burayı ziyaret ederken kendinizi geçmişe yolculuk yapmış gibi hissedebilirsiniz. Binanın inşaatı 1837 yılında tamamlanmıştır. Kütüphanede 350.000’in üzerinde cilt bulunmaktadır ve koleksiyonunda  yüzyıllar öncesine ait nadir bulunan kitaplar yer almaktadır.  

George Peabody Kütüphanesi, Johns Hopkins University – Baltimore, ABD

Johns Hopkins Üniversitesi’nin araştırma kütüphanesidir. Gearge Peabody kütüphaneyi ticaretten elde ettiği büyük servetle 1857 yılında kurmuştur. Kütüphanedeki özel koleksiyonu 19. yüzyıl eserleri oluştururken 300 bin kitaba da ev sahipliği yaptığını söylemekte fayda var. Ayrıca kütüphanenin iç dizaynı da oldukça ihtişamlı!  Bir kütüphaneden daha fazlasını sunan bu eşsiz yapının içerisinde kendinizi kütüphanenin yapıldığı yüzyıla yolculuk etmiş gibi hissedeceksiniz.

Old Library, Trinity College Library Dublin – Dublin, Irlanda

Kütüphane 1592 yılında kurulmuştur ve mimarı Thomas Burgh’dur. Akademik kütüphane olma özelliğini taşımaktadır. Kütüphaneye gösterilen ilgi oldukça fazladır bu yüzden girişte bir süre sıra bekleyebilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiyseniz, aşağıdaki yazı da ilginizi çekebilir. 

Dünyanın Öbür Ucuna Seyahat Ettiren Tablolar

1 Yorum

  1. Çok güzel bir çalışma olmuş Tuğçe Hanım, tebrikler.

    Yanlış analaşılmaz ise bir ilave de bulunmak isterim. Prag’taki Clementinum’u çok etkileyici bir yer olarak hatırlıyorum.

    Elinize sağlık

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.