Vizesiz Ülkeler 2020

6

Seyahat bütçelerimizi hesaplarken bir çoğumuz için vize ücreti gidilecek rotayı değiştirmemize sebep olabiliyor. Hem talep edilen yüksek vize ücretleri hem de evrak hazırlama derdi yorucu olabiliyor. Türkiye Cumhuriyeti pasaportu sahipleri için vizesiz ülkeler ekonomik açıdan ve evrak yükümlülüğü açısından tercih edilen ülkeler haline geldi.

2020 yılında Türk vatandaşlarının vizesiz girebileceği ülkelerin listesini sizin için hazırladım.

Önemli not: Bu yazı Şubat 2020’de güncellenmiştir. Bu yazıyı ileri bir tarihte okuyarsanız herhangi bir güncelleme olup olmadığını öğrenmek için lütfen dış işleri bakanlığının sitesini kontrol edin.

Avrupa’daki Vizesiz Ülkeler 2020

Ukrayna

1- Andorra

Andorra nah vizesiz diyebileceğim ülkeler arasında yer alıyor. Nah vizesiz ne demek? Teoride vizesiz ama pratikte vizeli. Şu şekilde anlatayım. Andorra’ya schengen vizesi olmadan sadece pasaport ile giriş mümkün ancak Andorra’ya sadece Fransa ve İspanya üzerinden giriş yapılabildiği için önce bir schengen vizesi temin etmek gerekiyor. Bu durumda Andorra’da nah vizesiz oluyor.
Andorra’da Türk vatandaşları 90 gün süre ile turistik amaçla kalabilir.

2- Arnavutluk

Son yıllarda oldukça revaçta olan Arnavutluk’a ülkemizden direk uçuşlar bulunuyor. Türk vatandaşları 90 gün boyunca turistik amaçla Arnavutluk’ta kalabilir.

3- Belarus

Belarus diğer adı ile Beyaz Rusya Türk vatandaşlarına vize uygulamayan tatlı ülkelerden bir tanesi. Türk vatandaşları 30 gün süre ile ülkede vizesiz olarak kalabilir. Son dönemlerde karadan girişte Türk vatandaşlarına biraz daha sıkı davrandıkları ve uzun sorgulara alındıkları yönünde duyumlar kulağıma geldi.

4- Bosna Hersek

Vizesiz ülkeler listesinin baş tacı Bosna Herkes Türk vatandaşlarına 90 gün süreyle ülkede kalma hakkı tanıyor. Balkanların göz bebeği Bosna Hersek ve komşu ülkelerin de vizesiz olması, seyahatseverler için büyük avantaj.

5-Ermenistan

Ermenistan minnoşluk yapıp, bordo pasaport sahiplerine havayoluyla gidildiğinde kapıda 120 gün vize veriyor amma velakin devletle haşır neşir olanlar yani siyah, gri, yeşil pasaport sahipleri vizeye tabi ve sınırda vize alamıyorlar. Ermenistan rocks! Yeşil pasaportlular darılmasın ama bordo pasaportlu birisi olarak ilk kez kendimi özel hissettim.  Teşekkürler…

6- Gürcistan

Çoğu kişi Gürcistan’ı Asya ülkesi olarak düşünse de aslında Gürcistan bir Avrupa ülkesi ve bizim kapı komşumuz. Vize istememesinin yanı sıra kimlikle geçişe de izin veren Gürcistan Türkler tarafından büyük ilgi görüyor. Gürcistan Türk vatandaşlarına vizesiz olarak 1 yıl boyunca seyahat izni veriyor. Gürcistan aynı zamanda pasaportsuz gidilen ülkeler arasında. 

7- Karadağ

Balkanların unutulmuş ülkesi Karadağ, aslında doğa severler için muhteşem bir destinasyon. Diğer Balkan ülkelerine göre biraz daha pahalı olduğunu hatırlatmakta fayda var. Karadağ Türk vatandaşlarına 180 gün içerisinde 90günlük seyahat hakkı tanıyor.

8-Kosova

Kosova kimine göre bağımsız bir ülke kimine göre özerkliğini ilan etmiş bir bölge. Türk vatandaşları 180 gün içerisinde 90 gün boyunca seyahat edebilir. Sınır geçişlerinde Kosova’dan sonra Sırbistan’a giriş planlayanlar sorun yaşayabilir.

9- Makedonya

Osmanlı’dan itibaren sıcak ilişkilerimizin olduğu Makedonya da Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat imkanı sağlayan ülkelerden. 90 gün boyunca Makedonya’da seyahat edilebilir.

10- Moldova

Moldova, Türk vatandaşlarına 90 gün boyunca turistik amaçlı seyahat  hakkı tanıyan ülkeler arasında yer alıyor.

11-Sırbistan

Sırbistan, Sırbistan, Sırbistan… Evlilik törenimi yaptığım Sırbistan benim için özel ülkeler arasında. Sırbistan, Türk vatandaşlarına 180 gün içerisinde 90günlük seyahat hakkı tanıyor.

12-Ukrayna

Türk erkeklerinin göz bebeği ülkeler arasında yer alan Ukrayna bence olması gerekenden daha farklı alanlarda tanınan bir ülke. Kadınlar için güvenli bir seyahat destinasyonu olan Ukrayna’da Türk vatandaşları 180 gün içerisinde 90 gün boyunca vizesiz seyahat edebilir. Ukrayna’ya aynı zamanda pasaportsuz gidilen ülkeler arasında da yer alıyor. 

Önemli not : Ukrayna’ya kimlikleri ile seyahat edecek kişilerin mutlaka yeni tip yani biyometrik kimliklere sahip olması gerekmektedir.

 

Asya’daki Vizesiz Ülkeler 2020

Tayland

1-Azerbaycan

Kapı komşumuz olan Azerbaycan, sadece Haydar Aliyev Bakü Havalimanı kapısından 30 günlük turistik vize veriyor. Eğer deniz ya da karayoluyla gidecekseniz, Azerbaycan Konsolosluğu’ndan vize almanız gerekiyor.

2- Bahreyn

Bahreyn’e gitmeden önce 30 günlük turistik amaçlı vizenizi e-vize olarak alabilirsiniz.

3- Brunei

Brunei Sultanı’na tüm bloggerlar aracılığıyla mesaj göndermeye çalışan arkadaş onlayn mı? Konuyu bilenler anladı. Vizeyi merak edenler için; özetle 30 gün boyunca vizesiz.

4-Doğu Timor

Doğu Timor’a gitmek isteyen Türk vatandaşları sınır kapılarında 30 gün süreli vizeyi temin edebilirler.

5-Endonezya

Endonezya’ya gidecek olan Türk vatandaşları sınır kapılarında 30 gün süreli vizeyi temin edebilirler. Yeşil pasaport sahipleri de 14 gün boyunca vizesiz olarak seyahat edebilir.

6- Filipinler

Filipinler Türk vatandaşlarına 30 gün boyunca turistik amaçlı seyahat  hakkı tanıyan ülkeler arasında yer alıyor.

7-Filistin

Filistin de Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat  hakkı tanıyan ülkeler arasında yer alıyor ama giriş İsrail üzerinden yapılacaksa İsrail vizesi gerekiyor. O zaman da nah vizesiz ülkeler kategorisine geçmiş oluyor. Mısır üzerinden Gazze Şeridi’ne geçerim diyorsanız, o başka tabii.

8-Güney Kore

Güney Kore Türk vatandaşlarına misler gibi 3 ay boyunca turistik amaçlı seyahat hakkı tanıyan ülkeler arasında yer alıyor.

9-Hong Kong

Pasaportun en az 6 ay boyunca geçerli olması şartı ile Türk vatandaşlarına 90 gün boyunca turistik amaçlı seyahat hakkı tanıyor. 

10-Irak

Irak’a girmek isteyenler sınır kapısından 10 günlük vizesini alabilir. Yetkililer herhalde daha fazlasına ihtiyaç olmaz diye düşünmüşler.

Irak vizesi konusu aslında biraz karışık. 10 günlük vize uygulaması sadece Türkiye’den kalkan uçaklar ile Bağdat, Basra, Erbil, Süleymaniye ve Musul havalimanlarına varışlarında geçerli bir uygulamadır. Karayolu ile seyahat edecek kişilerin konsolosluklardan vize alması zorunludur.

11-İran

Misafirperverliği ile ünlü İran’a seyahat edenler 90 gün boyunca vizesiz olarak kalabilir.

12-Japonya

Paran yetiyorsa gel diyen Japonya, Türk dostlarına 90 gün boyunca vizesiz seyahat hakkı tanıyor.

13-Kamboçya

Kamboçya’ya girecek olanlar sınır kapısından ücreti ve rüşveti mukabilinde 30 günlük vizelerini satın alabilirler. Foto götürmeyi unutmayın. Sınır kapısı dolaylarındaki vize dolandırıcılıklarına dikkat!

14-Katar

Katar, Türk vatandaşlarına her 180 günde 90 gün boyunca turistik amaçlı seyahat hakkı tanıyan ülkeler arasında yer alıyor.

15-Kazakistan

Kazakistan, Türk vatandaşlarına 30 gün boyunca turistik amaçlı seyahat hakkı tanıyan ülkeler arasında yer alıyor.

16-Kırgızistan

Kırgızistan, Türk vatandaşlarına 90 güne kadar turistik amaçlı seyahat hakkı tanıyan ülkeler arasında yer alıyor.

17-Lübnan

Lübnan, Türk vatandaşlarına 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak koşulu ile vizesiz seyahat hakkı tanıyan ülkeler arasında yer alıyor.

18-Makao

Makao’nun haritanın hangi köşesinde olduğu Kim Milyoner Olmak İster yarışma programında final sorusu olarak karşımıza çıkabilir. Makao da biz Türk vatandaşlarına 30 gün vizesiz seyahat hakkı tanıyor.

19- Maldivler

Balayı destinasyonu Maldivler, Türk vatandaşlarına 30 gün boyunca turistik amaçlı seyahat hakkı tanıyor.

20- Malezya

Malezya, Türk vatandaşlarına 90 gün boyunca turistik amaçlı vizesiz seyahat hakkı tanıyor.

21-Moğolistan

Moğolistan, Türk vatandaşlarına 30 gün boyunca turistik amaçlı vizesiz seyahat hakkı tanıyor.

22-Özbekistan

Özbekistan, Türk vatandaşlarına 30 gün boyunca turistik amaçlı vizesiz seyahat hakkı tanıyor.

23-Singapur

Singapur, Türk vatandaşlarına 90 gün boyunca turistik amaçlı vizesiz seyahat hakkı tanıyan ülkeler arasına yer alıyor.

24-Sri Lanka

Sri Lanka, Türk vatandaşlarına 30 gün boyunca turistik amaçlı vizesiz seyahat hakkı tanıyan ülkeler arasına yer alıyor. Vizenizi kapıda ya da online olarak  www.eta.gov.lk sitesinden alabilirsiniz.

25-Suriye

Vizesiz olarak giriş yapabilir, 90 gün kalabilirsiniz. İki giriş arasında 6 ay süre olması gerekiyor.

26- Tacikistan

Online olarak alınan vize ile 60 gün boyunca ülkede seyahat edebilirsiniz. Vize başvurunuzu www.evisa.tj sitesinden yapabilirsiniz. Aksaklık olabileceği için vize başvurusunu en az 10 gün önceden yapmanızı tavsiye ederim. 

27-Tayland

Benim için ilklerin yaşandığı ülke Tayland’a vizesiz olarak giriş yapabilir, 30 gün kalabilirsiniz. Giriş esnasında dönüş bileti gösterme zorunluluğu bulunuyor. Vize detayları ve Tayland uçağına nasıl alınmadığımın detayları için Tayland vizesi yazımı okuyabilirsiniz.

28-Tayvan

Kapıda 30 gün süreli vizenizi alabilirsiniz. Vize için 2 adet vesikalık fotoğraf bulundurmayı unutmayın. Eğer ben kapıda vize ile uğraşmak istemem işimi garantiye alayım derseniz, tek girişli vizenizi e-vize olarak (ücretsiz) gitmeden de alabilirsiniz.

29-Umman

Kapıda 30 gün süreli vizenizi alabilirsiniz.

30-Ürdün

Ürdün’de vizesiz olarak 180 gün içerisinde 90 gün boyunca vizesiz seyahat edebilirsiniz.

 

Afrika’daki Vizesiz Ülkeler 2020

Fas

1-Botsvana

Botsvana, Türk vatandaşlarına 365 gün içinde 90 günü aşmamak şartıyla vizesiz seyahat hakkı tanıyor. 

2-Fas

Fas, Türk vatandaşlarına 90 gün boyunca turistik amaçlı vizesiz seyahat hakkı tanıyan ülkeler arasına yer alıyor.

3-Güney Afrika

Güney Afrika, Türk vatandaşlarına kapıda temin edilen vize ile 30 gün boyunca turistik amaçlı seyahat hakkı tanıyor.

4-Kenya

Kenya, Türk vatandaşlarına online vize ile süresiz seyahat hakkı tanıyan ülkeler arasına yer alıyor. Vizeyi www.ecitizen.go.ke sitesinden temin edebilirsiniz. 

5-Komorlar Birliği

Komorlar Birliği, Türk vatandaşlarına kapıda vize ile süresiz seyahat hakkı tanıyan ülkeler arasına yer alıyor.

6-Madagaskar

Madagaskar, Türk vatandaşlarına kapıda temin edilen vize ile 90 gün boyunca turistik amaçlı seyahat hakkı tanıyor.

7-Mauritus

Mauritus da Türkiye’den vizesiz gidilen ülkeler arasında ve Türk vatandaşlarına 30 gün boyunca vizesiz seyahat hakkı tanıyor.

8-Sao Tome ve Principe

Haritada yerini bulana ödül verilen Sao Tome ve Principe’nin bir ada ülkesi olduğunu biliyor muydunuz? 15 gün boyunca vizesiz olarak kalabilirsiniz.

11- Senegal

Senegal, Türk vatandaşlarına online vize ile seyahat hakkı tanıyan ülkeler arasına yer alıyor. 

12-Seyşeller

Söylerken harflerin yerini karıştırdığımız Seyşeller’de vizesiz olarak 90 gün boyunca kalabiliyoruz.

13-Svaziland

Svaziland, Türk vatandaşlarına 30 gün boyunca vizesiz seyahat hakkı tanıyor.

14- Tanzanya

Fredie Mercury’nin dünyaya geldiği Tanzanya, kapıda vize ile Türk vatandaşlarına 90 gün boyunca turistik amaçlı seyahat hakkı tanıyor.  50 ABD Doları veriyorsun, içeri giriyorsun.

15-Togo

Togo, Türk vatandaşlarına kapıda vize uygulaması ile süresiz seyahat hakkı tanıyan ülkeler arasına yer alıyor.  Togo’ya girişte Sarı Humma aşı belgesi gösterilmesi zorunludur.

16-Tunus

Tunus da, Türkiye’den vizesiz gidilen ülkeler arasında. 90 gün boyunca turistik amaçlı vizesiz seyahat hakkı tanıyor. 

17-Zambiya

Zambiya, kapıda vize uygulaması ile 30 gün seyahat hakkı tanıyor.

18-Zimbabve

Zimbabve, Türk vatandaşlarına online vize ile süresiz seyahat hakkı tanıyan ülkeler arasına yer alıyor.

 

Kuzey Amerika’daki Vizesiz Ülkeler 2020

Meksika

1-Antigua ve Barbuda

Türk vatandaşlarına, 90 gün boyunca vizesiz kalma hakkı veriyor.

2-Bahamalar

Diplomatik, hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları Bahamalar’a seyahatlerinde vizeden muaftırlar. Hatta turistik amaçlı seyahat ettiğinizi ispat edebilirseniz, 8 aya kadar kalabilirsiniz.

3-Barbados

Türk vatandaşlarına, 6 aya kadar vizesiz kalma hakkı veriyor.

4-Belize

Türk vatandaşlarına, 90 gün boyunca vizesiz kalma hakkı veriyor.

5-Dominika

Türkiye’den vizesiz gidilen ülkeler arasındaki Dominika Türk vatandaşlarına 21 gün boyunca vizesiz kalma hakkı veriyor.

6-Dominik Cumhuriyeti

Kapıda vize uygulaması ile 30 gün süreli kalma hakkı tanıyor.

7-El Salvador

Türk vatandaşlarına, 90 gün boyunca vizesiz kalma hakkı tanıyor.

8-Guatemala

Türk vatandaşlarına, 90 gün boyunca vizesiz kalma hakkı tanıyan ülkeler arasında yer alıyor.

9-Haiti

Kapıda vize ile Türk vatandaşlarına 90 gün boyunca turistik amaçlı seyahat hakkı tanıyor. 10 ABD Doları karşılığında 90 gün kalma imkânı veren ve turist kartı olarak adlandırılan giriş vizesi alarak ülkeye girebilmektedir. Çıkışta ise 15 ABD Doları gümrük vergisi alınıyor.

10-Honduras

Türk vatandaşlarına, 90 gün boyunca vizesiz kalma hakkı veriyor.

11-Jamaika

Jamaika da Türk vatandaşlarına, 90 gün boyunca vizesiz kalma hakkı veriyor.

12-Kosta Rika

Kosta Rika’da vizesiz olarak 180 gün içerisinde 90 gün boyunca vizesiz seyahat edebilirsiniz.

13-Meksika

Canım Meksika… Meksika’ya havayolu ile giriş yapacaklar online vize (ücretsiz) ile 30 gün boyunca seyahat edebilir. 30 gün bana yetmez derseniz ve geçerli Amerika, Kanada, Schengen ya da Japonya vizeniz var ise 6 aya kadar kalabilirsiniz. Detayları konu ile ilgili yazdığım yazıdan kontrol edebilirsiniz. 

14-Nikaragua

Türkiye’den vizesiz gidilen ülkeler arasındaki Nikaragua Türk vatandaşlarına 90 gün boyunca vizesiz kalma hakkı veriyor.

15-Panama

Panama Türk vatandaşlarına 6 ay boyunca kalma hakkı tanıyor ancak karadan girişlerde dönüş bileti gösterme şartı bulunuyor.

16-Saint Kitts (Saint Christoper) ve Nevis Adaları

Vizesiz olarak 180 gün içerisinde 90 gün boyunca seyahat edebilirsiniz.

17-Trinidad ve Tobago

Türk vatandaşlarına 30 gün boyunca vizesiz kalma hakkı veriyor.

18-Turks ve Caicos Adaları

Türk vatandaşlarına 180 gün içerisinde 90 gün boyunca vizesiz kalma hakkı veriyor.

19-Britanya Virjin Adaları

Türk vatandaşlarına 25 dolar karşılığında 30 gün boyunca vizesiz kalma hakkı veriyor. Giriş için ek evrak talebi olabilir, aman dikkat. 

 

Güney Amerika’daki Vizesiz Ülkeler 2020

Brezilya

1-Arjantin

Türk vatandaşlarına 90 gün boyunca vizesiz kalma hakkı tanıyor.

2-Bolivya

Türk vatandaşlarına 90 gün boyunca vizesiz kalma hakkı tanıyor.

3-Brezilya

Türk vatandaşlarına 90 gün boyunca vizesiz kalma hakkı tanıyor.

4-Ekvator

Ekvator, Türk vatandaşlarına 90 gün boyunca turistik amaçlı seyahat hakkı tanıyor.

5-Kolombiya

Türk vatandaşlarına 90 gün boyunca vizesiz kalma hakkı tanıyor.

6-Paraguay

Vizesiz olarak 180 gün içerisinde 90 gün boyunca seyahat edebilirsiniz.

7-Peru

Vizesiz olarak 180 gün içerisinde 90 gün boyunca seyahat edebilirsiniz.  

8-Şili

Türk vatandaşlarına 90 gün boyunca vizesiz kalma hakkı tanıyor.

9-Uruguay

Türk vatandaşlarına 90 gün boyunca vizesiz kalma hakkı tanıyor.

10-Venezuela

Türk vatandaşlarına 90 gün boyunca vizesiz kalma hakkı tanıyor.

 

Okyanusya’daki Vizesiz Ülkeler 2020

1-Fiji

Türk vatandaşlarına 90 gün boyunca vizesiz kalma hakkı tanıyor.

2-Niue

Türk vatandaşlarına 30 gün boyunca vizesiz kalma hakkı tanıyor.

3-Palau

Türk vatandaşlarına vizesiz ve süresiz seyahat hakkı tanıyan ülkeler arasına yer alıyor.

4-Samoa

Türk vatandaşlarına kapıda temin edilen vize ile 90 gün boyunca seyahat hakkı tanıyor. Vize için 2 adet vesikalık fotoğraf bulundurulmalı.

5-Tonga

Türk vatandaşlarına kapıda temin edilen vize ile 30 gün boyunca seyahat hakkı tanıyor. Vize için 2 adet vesikalık fotoğraf bulundurulmalı.

6-Tuvalu

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 30 gün vizesiz seyahat hakkı tanıyan ülkeler arasına yer alıyor.

7-Vanuatu

Türkiye’den vizesiz gidilen ülkeler arasındaki Vanuatu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 30 gün boyunca vizesiz kalma hakkı tanıyor.

 

6 YORUMLAR

  1. Merhaba Tuğçe hanım,

    Merak ettiğim bir konu var bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim. Vizesiz ülkelere yıllık herhangi bir giriş çıkış veya konaklama limiti var mı? Yani bir ülkeye aynı yıl 5 kez gidebiliyor muyuz? Şimdiden teşekkürler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.