Fransa Transit Vize

0

Fransa üstünden aktarmalı olarak uçacağım ve Fransa transit vize sine ihtiyacım var mı sorusu oldukça kafa kurcalayan sorulardan bir tanesi. Schengen bölgesi içerisindeki ülkelerden her birinin farklı kural koyması, Almanya ve Yunanistan gibi kimi ülkeler transit vize şartı koyarken, kiminin gerek yok geçebilirsin kardeşim demesi bizim için anlaşılmaz ve yorucu olabiliyor. Fransa transit vizesi ile ilgili sorularınızı aşağıda tek tek yanıtlayacağım. 

Fransa transit vizesinin geçerlilik koşullarını okumak isteyenler belgenin orjinalini buradan kontrol edebilirler. Bu yazı Şubat 2020 tarihinde hazırlanmıştır, daha ileri bir tarihte yazıyı okuyorsanız lütfen belgenin orjinalini kontrol edin

Fransa transit vize istiyor mu?

Hem evet, hem hayır. Uçuşların nereden olduğu, gelen kişinin milliyeti, uçuşlar arası bekleme süresi gibi koşullara bağlı olarak farklılık gösteriyor.

Geçerli bir schengen vizem varsa transit vize almalı mıyım?

Hayır.

Eğer AB ülkelerinden birinde ya da Andorra, Japonya, Kanada, San Marino veya ABD’de oturma iznim varsa transit vize almalı mıyım?

Hayır.

Fransa üzerinden bağlantılı uçuşum ile havalimanı uluslararası alanından çıkmadan 24 saat içerisinde ayrılacağım, yine de Fransız transit vizesine ihtiyacım var mı?

Hayır

Fransa üzerinden aktarmalı uçuşum var ve bilet aldığım iki havayolu firması ortak çalışmıyor. Fransa transit vizesi almalı mıyım?

Evet

Önemli not : Uçuşunuz bağlantılı değilse, transit vizeye ihtiyaç duyacaksınız. Uçuşunuzun bağlantılı olup olmadığını ancak havayolu firmanız ile teyit ederek öğrenebilirsiniz. Ben sizin uçuşlarınızın bağlantılı olup olmadığını maalesef teyit edemem.

Fransa Transit Vize Muafiyeti 

Bir çok ülke vatandaşının kullandığı transit vizeden bir muafiyet hakkı var. Bu aşağıdaki koşullarda geçerli oluyor. 

  • Chicago Konvansiyonuna taraf bir devletin vatandaşı olan havayolu mürettebatı üyeleri
  • Avrupa Birliği üyesi bir ülke veya Avrupa Ekonomik Alanı tarafından verilen geçerli bir oturma iznine sahip olanlar
  • Sınırsız iade hakkını garanti eden Andorra, Japonya, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Monako Prensliği, San Marino Cumhuriyeti tarafından verilen oturma izni sahipleri
  • Avrupa Birliği veya Avrupa Ekonomik Alanı’na üye bir ülke, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya için geçerli olan vizeye sahip olanlar
  • Avrupa Birliği vatandaşı veya Avrupa Ekonomik Alanı veya İsviçre’nin aile üyeleri;
  • Geçerli bir Schengen vizesi, uzun süreli ulusal vize veya bir Schengen eyaleti tarafından verilen oturma iznine sahip olanlar.

Almanya Transit Vize

Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.