Malta’ya Göç Edenler – Ahmet Emin Şensoy

1
135
Malta

‘Rahat Yazar’ adlı bloguyla sosyal medyada tanınan Ahmet (27), Malta’da yaşayan bir Türk vatandaşı. Türkiye’de ki hayatını bırakıp, Malta’ya göç etti. Tek başına bu süreçleri nasıl atlattı, kolay mı yoksa zor mu? Nasıl oluyor diye Ahmet ile keyifli bir söyleşi yaptık…

 

Merhaba Ahmet
Bize kendinden kısaca bahseder misin?

Doğuş Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü mezunuyum. 2011’de üniversite bittikten sonra askerliği erteletip, çalışma hayatına atıldım. Bugüne kadar televizyon kanallarında (star tv, world travel channel) ve ajanslarda editörlük, sosyal medya yöneticiliği gibi işler yaptım. Blogum www.rahatyazar.com sayesinde birçok seyahatlere, davetlere gittim. Ünlülerle dolu lansman partilerinde yer aldım. Yurt dışına yerleşmeden once Suriye sınırında asteğmen olarak görev yaptım. Böyle hareketli bir sosyal yaşantıdan sonra, sınırda savaş olduğu dönemde askere gitmeye kimse cesaret edemezdi bence.  

 

Şuan nerede yaşıyorsun? Nasıl bir hayatın var kısaca tarif edebilir misin?

İki yılı aşkın bir süredir, İtalya’nın altında küçük bir ada ülkesi olan Malta’da yaşıyorum. İstanbul’da ki hareketli yaşantımdan sonra, özellikle yazın kalabalıklaşan küçük ada ülkesinde yaşamak ilginç oldu. Hep bir tatildeymişim hissi, ama bir yandan da iş yoğunluğu.

Aslında rahat bir işim var ama değişik çalışma saatleri yorucu olabiliyor. Avrupa’da yaşamanın iyi yanı, fazla çalışma saatlerinin bedeli her zaman ödeniyor. Yıl içinde toplamda bir aya yaklaşan tatil hakkım var. Schengen ülkesi ve burada oturma iznim olduğu için vize derdim yok. Üç ayda bir farklı ülkelere seyahat etmeye çalışıyorum.

 

Hangi ülkeleri gezdin?

En çok İtalya’ya gittim. İlk gittiğim yer Sicilya adası oldu. Roma’yı ezberledim diyebilirim. Geçen ağustosta Almanya’da Berlin’e gittim.


Malta’ya göç etme fikri nereden çıktı? Neden Malta?

Başta dediğim gibi İstanbul’da ki hayatımdan memnundum aslında ama askerlik sonrası elime para geçmişken yurt dışında dil okulu aramaya başladım. Tercihim Türkiye’ye hem yakın hem de popüler bir ada ülkesi olduğundan Malta oldu. Fazla düşünecek zamanım yoktu ve google’da rastgele bulduğum bir danışmanlık şirketi aracılığı ile üç aylık dil kursuna geldim.

Malta’da dil okuluna kabul edilmek kolay mı?

Fiyatlar diğer ülkelere gore daha uygun ve vize için gerekli evrakları hazırladığınızda hemen öğrenci vizesi ile bir okula kaydolabiliyorsunuz. Zaten tüm evrakları hazırlama işlemlerimde bulduğum aracı şirket  bana yardımcı oldu.

 

Malta dil okulu

Malta’ya göç süreci nasıl ilerliyor, anlatabilir misin?

Temmuz-ekim ayları arasında dil okuluna gelmiştim. Malta’da dil okulu zamanı eğlenceli geçiyor. Birçok ülkeden insanla tanışıyorsunuz. Okul bitince İstanbul’a döndüm ve hatta bir reklam ajansına girdim. Malta’da bir şirkete CV atmıştım ve İstanbul’da iken aniden beni aradılar. Skype ile iş görüşmesi yaptık ve işe kabul edildim. Sonrasında çalışma iznine başvuru süreci başlamış oldu. Malta’dan haber gelince çalıştığım işi bıraktım. Cuma günü işten ayrılıp, pazar günü Malta’ya taşındım ve yeni bir işe başladım. Bayağı ani oldu yani Malta’ya göç süreci benim için. 

 

Bu süreçte yol almak nasıldı? Yaşadığın sıkıntılar oldu mu?

Çalışma izni almak kolay değil. Tabi bir de Avrupa ülkesi olunca aylarca bile beklemek zorunda kalıyorsunuz. İnternette araştırma yapıp, yurt dışına yerleşenlerle konuştuğumda bana hep olumsuz cevap verdiler. 15 ay çalışma izni bekleyenler, hatta o izni hiç alamayanlar da oluyor. Şükür ki ben şanslıydım belki bana söz verdikleri gibi üç ayda çalışma iznim geldi. Bunda şirketin önemi büyük. Büyük şirketler bu süreci hızlandırıyor. Malta’da çok sayıda oyun şirketi var ve türkçe konuşan elemana ihtiyaçları oluyor. Anca bu tarz şirketler size çalışma izni veriyor. Onun haricinde herhangi bir şirkette çalışamazsınız. Şirketin Türk elemana ihtiyacı olması gerekiyor ki yurt dışında çalışma izni alabilesiniz.

Bu izinler için bir sürü evrak işi var. Avrupa standartlarında hazırlanmış CV ve diğer tüm belgeler için noter onaylı ingilizce çeviri vs. bir sürü şey  istiyorlar. Dil okulu sayesinde aslında biraz cesaret kazandım. Tanıştığım her insana ‘burada nasıl iş bulunuyor?´diye sormasam hayatım değişmezdi. Önceden yurt dışında yaşayacağımı söyleseler hayal gibi gelirdi. Bir şeyi isteyip, onun için uğraştığınızda zor olmuyor.


Keyifler nasıl?

Güzel. Arada İstanbul’a gidip geliyorum. Burası ikinci ülkem gibi oldu.

Malta’ya göç

Hep korkulur ikinci sınıf insan muamelesi görmekten, başına böyle bir şey geldi mi?

Malta Akdeniz ada ülkesi olduğu için insanları samimi ve iyi davranıyorlar. Bugüne kadar olumsuz bir yanlarını görmedim. Sadece ada ülkesi olduğundan biraz rahatlar sanki. Bizdeki gibi koşturma, stres ve bir yere yetişme telaşı yok. Küçük ada olduğundan ülkenin bir ucundan bir ucuna gitmek en fazla 40 dakika sürüyor. Bayağı da Türk var zaten o yüzden buraya gelen biri yabancılık çekmiyor.Özlüyor musun? Türkiye’ye dönmeyi düşünüyor musun?

Tabiki. Birkaç ayda bir Türkiye’ye gidip geliyorum. Sonuçta çok uzak bir ülkede değilim. Bir dönem ‘ne zaman geleceksin?’ diyen arkadaşlarım, ülkede darbe girişimi olduğunda ‘gelme’ demeye başladılar. Terör olayları oldu. Havaalanımız bile saldırıya uğradı. Neyse ki o üzücü günler geçti. Şimdi ekonomi çalkantılı. Umarım iyiye gider. Türkiye’de bence hizmet, otelcilik, yeme-içme ve eğlence sektörü gayet iyi. Son yıllarda turizm etkilendi. Fakat ben her seferinde tanıştığım yabancılara ülkemin görmeye değer bir yer olduğunu hatırlatıyorum.

Ne zaman döneceğimi bilmiyorum. Farklı ülkeler görme merakı ve vize rahatlığı en büyük motivasyonum.

Malta’da yaşam

Malta vatandaşlığı alacak mısın?

Yıllarca yaşayıp vatandaşlık alamayan da duydum. Malta vatandaşlığı almanın prosedürlerini bilmiyorum. Sadece beş yıldan fazla kalırsam oturma iznimi daha çok uzatıyorlar ve her yıl yeniletmem gerekmiyor diye biliyorum. Çalıştığım sürece sorun yok.

Teşekkürler. Son olarak ne söylemek istersin?


Ben teşekkür ederim. Bana her sosyal ağdan Malta ve yurt dışında yaşamak ile ilgili çok soru geliyordu. Senin aracılığınla hepsini cevaplamış oldum.

Rahat Yazar Malta’daki yaşamını youtube, instagram ve facebook üzerinden aktarıyor. Malta hakkında bilgi edinmek isteyenler kendisini takip edebilir.

 

Youtube : https://www.youtube.com/user/RahatYazarTV

Instagram : https://www.instagram.com/rahatyazar/

Fb : https://www.facebook.com/rahatyazar/

 

Göç hikayelerinin devamını buradan okuyabilirsiniz.

https://bilinmeyenrota.com/yurtdisinda-yasam/goc-edenler/

 

 

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.