Seyahat Sigortası Gerekli Mi?

7

İşin en keyifli kısmı seyahat etmeye karar vermek olmalı! Sonrasında gelen hazırlıklar, planlar işi daha da keyifli hâle getiren detaylar. Peki buraya kadar her şey iyi güzel kimse bu güzelliğin yaşanılan bir aksama, ortaya çıkan bir sorun yüzünden bozulmasını istemez. Seyahat sigortaları da tam bu noktada devreye giriyor. Uzun süreli seyahate çıkarken, seyahat sigortası yaptırmak gerekli mi yoksa boşa masraf mı?

Seyahat sağlık sigortalarını hem yurt içi hem de yurt dışı seyahatleriniz için yaptırabilirsiniz. Eğer yurt dışı seyahati yapacaksanız ve vizeyle giriş yapmanız gereken bir ülkeye gidiyorsanız sigorta yaptırmanız zaten vize için ön koşul olarak karşınıza çıkacaktır. Alacağınız seyahat sigortası kapsamına göre karşılığında alacağınız şeyler de ona göre az ya da fazla olacaktır. Bir sebepten dolayı uçuşunuzu iptal etmek durumunda kaldınız, sigorta anlaşmanıza göre iptal etme durumu sizin için bir sorun yaratmayacaktır. Siz uçuşunuzu iptal etmesenizde, hava yolu şirketiyle ilgili bir iptal, uzun süreli erteleme yaşanırsa konaklama vb masraflarınızı da sigorta karşılayacaktır.

Hangi Seyahat Sigortası?

İnsanların genelde yanıldığı şey vizesiz ülkeye giderken seyahat sigortasına ihtiyaç duymayacağını düşünmeleri oluyor. Örneğin; vizesiz bir ülke olan Tayland’a gideceksiniz. Orada bir çok problemle karşılaşma olasılığınız var. Mesela bağışıklık sisteminizin alışkın olmadığı hastalıklar, yemek ve hijyen kültürünün farklı olmasından kaynaklanabilecek olan mide sorunlar var.  Bunlar yüzünden hastaneye gitmek durumunda kalırsanız ödeyeceğiniz miktar binleri, on binleri bulacaktır. Gittiğiniz ülke ucuz diye hastane masraflarının da öyle olacağı gelmesin aklınıza. Bir çok ülke de hastane masrafları yabancılar için ayrı ve daha yüksek olarak düzenlenmiş olabiliyor. Herhangi bir sağlık sorunuyla değil de hırsızlık olayıyla da karşı karşıya gelebilirsiniz. Bu durumda sigortanız, çalınan eşyaların kaybında oluşan masrafları da karşılayacaktır.

Vize için yapılan sağlık sigortalarının kapsamı pek geniş değil. O nedenle konsoloslukların istediği sigortanın yanı sıra, kapsamlı bir sigorta yaptırmak avantaj olacaktır.

Ben genel olarak seyahat sigortamı yaptırıken hırsızlık, rötar gibi ek kapsamlı olanları tercih ediyor. Henüz başıma böyle bir sıkıntı gelmese de, bulunmasında fayda var çünkü fiyat olarak sadece 5 – 10 TL fazla ödemek gerekiyor. Daha önceki tecrübelerimde bir rahatsızlık esnasında (vertigo) sigorta firması ile sadece bilgi almak için irtibata geçtiğimde bir anda bulunduğum hostele doktor göndereceklerini söylediler ve 2 saat içerisinde doktor geldi. O an gerçekten iyi hissetmiştim.

Sigortayı ister 3 aylık ister 1 yıllık yaptırın, sağlık sigortanız ülkeden çıkış yaptıktan sonra sadece 90 gün boyunca geçerlidir. Bu süreden sonra yeniden Türkiye’ye giriş ve çıkış yapmadığınız sürece sigorta şirketi destek vermeyi kesiyor.

Seyahat Sigortası Kapsam Süresi

Seyahat sağlık sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gereken bir husus var. O da sigortanın geçerlilik süresinin 90 gün olmasıdır. Nasıl mı? Biraz daha detaylı açıklayayım. Yeniden Türkiye’ye giriş çıkıp yaptıktan sonra sigorta yeniden bir 90 gün daha aktif oluyor. Uzun süreli seyahate çıkarken bu aklınızın bir köşesinde olsun. Tabii bu Türkiye merkezli sigorta şirketlerinin uyguladığı bir kural. Uzun süreli seyahate çıkanlar için yabancı firmaların uyguladığı özel sağlık sigortaları var ama maliyetleri gerçekten el yakıyor.

Seyahat sigortası yaptırmak için kaçınacağınız her masraf kat kat artarak size geri dönebilir. Böyle durumlardan en az zararla çıkmak için seyahat sigortası mutlaka yaptırmalısınız.

En risksiz seyahatler sizin olsun. İyi seyahatler!

7 YORUMLAR

  1. Ben X şirketinden yurtdışı sağlık sigortası yaptırıyorum, ancak sigorta şirketinin (acentenin) kendi açıklaması ile: “yurtdışında başımıza bir şey gelirse, kendi tedavimizi kendimiz yapacağız, gerekli evrakları toparlayıp ülkeye döndüğümüzde bunları sigortaya ibraz edeceğiz, sigorta uygun görürse bizi tazmin edecek”.

    Benim açımdan problem yurtdışında harcadığım bir bedeli tazmin etmek değil, yurtdışında yaşayabileceğim bir maddi sıkıntıyı aşabilmek. Bu açıdan seyahat sağlık sigortalarının pek bir yararı yok görünüyor. Eğer yurtdışındaki devlet hastaneleri sizi kabul eder ve ücretsiz tedavi ederse ne ala, yoksa büyük bir sağlık sorununda maddi sıkıntı yaşanılacağı apaçık ortada. Schengen vizesi aldığım konsolosluk firması ile de bunu tartıştım ancak onlar da maalesef durum bu dediler. Anlaşılacağı üzere yurtdışına çıkacak birisine vizede ekstra bir zorluk olarak kullanılıyor bu şart.

    Kısaca düşüncem bu…

    • Merhaba, sanırım siz konsoloslukların şart koştuğu hiçbir şeyi kapsamayan sigortadan bahsediyorsunuz. Benim bu yazıda bahsettiğim, her türlü hastalıkta tedaviyi kapsayan seyahat sigortalarıdır. Benim rahatsızlığımda sigorta şirketi kaldığım yere doktor göndermişti.

  2. Konsolosluklar bu tip bir sigortayı neden kabul ediyorlar ki? Bir işe yaramadığını kendileri de teyit ediyorlar. Sonuçta seyahat eden kişi hastalandığında kendi ülkelerindeki özel olmasa da devlet hastanelerinin başına bela olacak. Size zahmet olmazsa bu tip bir poliçenin web bağlantısını buraya koyabilir misiniz? Teşekkürler…

  3. Seyahat sigortası hakkında okuduğum en bilgilendirici yazılardan biridiydi.Şirketleri seçmeden önce benim için önemli bir bilgi kaynağı oldu.Teşekkür ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.