Uzun Süreli Seyahatlerde Çamaşır Yıkama

2

Uzun süreli seyahat eden herkese mutlaka en az bir kez sorulmuş olan sorulardan biridir çamaşırları yıkama hikayesi. Çamaşırlarını nasıl yıkıyorsun? Zor olmuyor mu? E öyle tam temizlenmiyordur? Yıkamadan mı giyiyorsun gibi insanı gülümseten sorularla hepimiz karşılaşabiliyoruz. Ben de bu yazımda uzun süreli seyahatlerde çamaşır yıkama yöntemlerini açıklıyorum.

Öncelikle uzun süreli seyahat edecekseniz kıyafetlerinizi de ona göre seçmeniz gerekiyor. Hafif kumaşlar, kolay kuruyabilen şeyler, sürekli yıkamanızı gerektirmeyecek olan ürünler. Örneğin; polyestere kıyasla pamuk içerikli kıyafetleri daha az yıkamanız gerekebilir tabii polyesterin de daha kolay kuruduğunuz göz önüne almak isteyebilirsiniz.

Çamaşırhane

Seyahatlerinizde hostelde kalmayı tercih ediyorsanız, hostellerin ücreti karşılığında kullanabileceğiniz çamaşır makineleri mutlaka oluyor. Kaldığınız hostelde böyle bir imkanınız yoksa bile genelde yakın çevrelerinde çamaşırhaneler bulunuyor. Çamaşır makinesi ve bir de kurutma makinelerini kullanabiliyorsunuz. Bu tarz yerlerde tabii ki genelde kendi çamaşır deterjanınızı vs götürmeniz gerekebiliyor. Bu tarz durumlar için çantanızda ufak seyahat boy şişelerinde toz deterjan bulundurabilirsiniz. Toz deterjan diyorum çünkü sıvı taşıyor olmanız sırt çantasıyla seyahat ederken size bazen sıkıntı çıkarabilir. Taşıdığınız şişenin kapağının açılması, şişenin delinmesi gibi tatsız şeyler can sıkabilir. Bu durumların yaşanmaması için toz deterjan veya bir sabunu seyahate çıkmadan önce rendeleyerek bir kaba koyup yanınıza alabilirsiniz böylelikle çamaşırhanelere gittiğinizde ekstra ücretle deterjan almak durumunda kalmazsınız.

Duşta Yıkama

Eğer etrafta bir çamaşırhane yoksa ya da sadece az kıyafet ile seyahat ediyorsanız, duşta yıkamak da ayrı bir yöntem. Aynı zamanda uzun süreli seyahatlerde çamaşır yıkama için en çok kullandığım yöntem. Günlük olarak duş esnasında bir önceki günden kalan, aslında çok da kirlenmemiş yüksek ihtimalle sadece terlediğim için çıkardığım giysileri ayaklarımla eziyorum. Derede çamaşır yıkanan dönemler gibi… Duş sonunda da son bir kez sabunlayıp, kurutuyorum. Bir çok insan için kabul edilemeyecek bu yöntemi, düzenli olarak uygulayınca kirli çamaşırlarla seyahat etmek ya da çamaşır yıkama derdinden kurtuluyorsunuz.

CS / Airbnb

Seyahatlerinizde Airbnb kullanıyorsanız, kalacağınız evi seçerken aramaları filtreleyerek çamaşır makinesi olan evleri aratabilirsiniz. Bu tarz evlerde zaten bunu da fiyata dahil etmiş oluyorlar ve rahatça çamaşırlarınızı yıkayabiliyorsunuz.

Couchsurfing uygulamasını kullanarak, birilerine misafir olarak gidiyorsanız ev sahiplerinizden -hostlarınızdan- çamaşır yıkamanız gerektiğini söyleyerek bunu rica edebilirsiniz. Couchsurfing içinde bu tarz durumlar oldukça olası ve hoş görülür durumlar olduğundan sorun yaşayacağınızı hiç sanmıyorum.

Katlanabilir Leğenler

Bir başka seçenek ise katlanabilir kumaş leğenler. Bu seçenek daha çok seyahat ederken konaklamalarını kamp yaparak gerçekleştirenler için uygun olabilir. Eğer kamp alanlarında kalıyorsanız hostellerde olduğu gibi kamp alanlarının bir çoğunda da belirli bi ücret karşılığında çamaşır makinelerinden yararlanabilirsiniz fakat bulunduğunuz alanda çamaşır makinesi kullanımı gibi bir imkanınız yok veya kamp alanları dışında konaklamayı planlıyorsanız kumaş leğenler işinize çok yarayacaktır. Türkiye’de herhangi bir yerde satılıyor mu hiç görmedim ama aliexpressten 20 tl gibi bir fiyata rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu leğenlerde çamaşırınızı yıkayabilir, yanınıza aldığınız basit bir çamaşır ipiyle de kurutma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Siz hangi yöntemi tercih ediyorsunuz?

Havalimanında Bagajım Kayıp Ne Yapmalıyım?

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.