Seyahate Çıkarken Giysi Seçimi İçin İpuçları

4

Seyahate çıkarken giysi seçimi nasıl olmalı, sırt çantamıza neler koymalı, ne kadar kıyafet almalıyız gibi sorular seyahat öncesi hazırlık sorularının olmazsa olmazıdır. Yanımıza neler alacağımıza  karar verirken vazgeçilmez olan tek kural, olabildiği kadar çantamıza hafif şeyler koymaktır. Hafif kıyafetler, hafif ekipmanlar sırt çantalı seyahat edenlerin ilk kuralı olmalıdır. Daha sonrasında gittiğimiz yerde hangi mevsim olduğuna göre çantamızı düzenlemeliyiz. Bunu da giyerim, şunu da alayım kesin giyerim, aa bunu da çok seviyorum gibi yanınıza almayı düşündüğünüz her şey bir süre sonra seyahatte size fazla ağırlık olarak geri dönecektir, çantanız asla ihtiyacınız olmayan şeylerle dolacaktır. Kimse 20-30 kilo çantayla uzun süre seyahat edemez veya etmek istemez değil mi?

 


Mevsime Göre Giysi Seçimi

Seyahate çıkarken giysi seçimi için en önemli unsunlardan biri mevsimler olacaktır. Mevsimin bahar veya yaz olduğu sıcak bir iklime gidiyorsanız yanınıza maksimum bir hafta giyeceğiniz şeyleri almanızı öneririm. Kış seyahati yapacaksanız bir haftalık bile değil, 4-5 gününüzü geçirebileceğiniz kadar kıyafet almak mantıklı olacaktır. Kışlık kıyafetler daha fazla yer kaplayacağından yanınıza 4-5 günlük kıyafet almak bu yerden de tasarruf etmenizi sağlar. Bir haftalık kıyafet alacağım ama 1-2 ay seyahat edeceğim diyorsanız bile seyahatinizin süresi asla bu kuralı değiştirmez. Siz yine de en hafif olacak şekilde bir haftalık kıyafet almalısınız.

Buraya kadar çantanızı hazırlarken dikkat etmeniz gereken iki unsur paylaştım. İlki; hafif kıyafet, hafif ekipman seçimi, ikincisi; yanınıza alacağınız eşyaları belirleyecek olan şeyin seyahat süresi değil, gideceğiniz yerin iklimi olacağı. Örneğin; sıcak iklime gidiyorsanız yazlık, hava alan hafif ayakkabı, sandalet, soğuk bir iklime gidiyorsanız bot, mont eklenecektir. Seyahat ederken kıyafetlerinizi nasıl yıkayabileceğinizi de daha önce paylaşmıştım. Kıyafetlerimi uzun süre yıkayamayacağım, ya yıkayacak yer bulamazsam kaygısına düşmeyin, elbet yıkayacak yerler bulacaksınızdır.. 

pile of black, white, and gray textiles on white padded chair with brown frame

Bir diğer unsursa bilet aldığınız hava yolunun bagaj hakkı. Biliyorsunuz ki bir çok havayolunun 10-15 kilo bagaj hakkı oluyor. Fazlaca bagaj hakkı almak istediğinizde ise çok uç miktarlar ödemeniz gerekebiliyor. Çantanızı sırtladığınız zaman 10-13 kilo arasında olmasına dikkat etmelisiniz.

5 t-shirt, 1 şort, 1 pantolon, kadınlar için bir elbise erkekler için belki bir gömlek size aylarca yetebilecek kıyafetlerdir. Bir de her durumda, nereye, hangi iklime giderseniz gidin hafif bir yağmurluk yanınıza almayı unutmamanız gereken bir ekipmandır. Bu eşyalar az gelmiş gibi gözükse de çantaya yerleştirdiğiniz zaman öyle durmayacaktır. Çünkü bu saydıklarıma ek olarak, termos, çok hafif bir tulum, havlu, terlik, sandalet gibi ekstra şeyler de eklemeniz gerekecektir. Herhangi bir şeye ihtiyacınız olduğunda, örneğin beklenmedik bir programla gittiğiniz yerin ikliminden daha soğuk bir yere gidiyorsunuz, gittiğiniz yerden polar, sweatshirt gibi şeyler alabileceğinizi unutmayın. Issız adaya gitmiyorsunuz. 

Çantamızı hazırlarken unutmuyoruz ki ne kadar az ve hafifse o kadar iyi. “Less is more” mantığına uyarak çantamızı hazırlıyoruz. İhtiyacınız olacağını düşündüğünüzden daha az eşyayı yanımıza alarak bir de yanına keşfetme aşkını, cesareti ekledik mi tamamdır.

4 YORUMLAR

  1. Bir an yazı şeyle ilgili sandım, sarı yağmurluk götürün doğa fotoğraflarında iyi çıkıyor; kırmızı elbise götürün lavanta fotoğraflarında güzel kontrast oluyor. 🙂 Neyse ki öyle değilmiş. Canım arkadaşım yine faydalı bir yazı yazmış. Eline sağlık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.