Amerika Meksika Sınırı

18
amerika meksika sınırı

Amerika Meksika sınırı hakkında hep hikayeler anlatılır durur. Bir kısmı gerçek bir kısmı hayal ürününden ibarettir. Amerika Meksika sınırı nı hem Amerika’dan Meksika’ya hem Meksika’dan Amerika’ya doğru gerçekleştirdim. Nasıl oluyor buyrun…

Tijuana’dan San Diego’ya Sınır Geçişi

Amerika vizesi işlemlerini önceden Ankara’dan halletmiştim. Meksika kara sınırından ABD’ye geçmek üzere yola çıktım. Mantıken önce Meksika sınırından sonra uluslararası alandan ardından da Amerikan sınırından geçmem gerekiyor. Sınırı fark etmeden geçen arkadaşlarımın hikayelerini de hatırladığım için ayrıca özen gösterdim sınırda damgalanmaya. Lakin ne kadar arasam tarasam da Meksika sınırını bulamadım ve kendimi ABD sınırının önünde buldum. Çok güler yüzlü olmasına rağmen, filmlerden dolayı ağzımı yüzümü dağıtacakmış hissiyatı veren sınır polisi “anlat pasaport polisine durumu sanırım sıkıntı olmaz” diyerek beni içeri aldı. Ardından pasaport polisi “no problem ama 6 dolarlık bir ödeme yapman gerek vezneden” dedi. Tabii sınırdan geçecek kişiler sırtçantalı 2 tip olunca keyifleri yerine geldi.

İyi filan derken, şaşkın bakışlarımı görünce gel ben seni götüreyim sen bulamazsın orayı dedi. Pasaport polisi kontuarı kapadı. Gittik. Parayı verdik. Evrakların hazırlanması 2 saat sürdü. Bizden önce yaka paça tutuklanan bir Meksikalı vardı sanırım o yüzden. İşlemler bittiğinde diğer memur aracınızla çıkabilirsiniz dedi. İyi de ben yürüyerek geldim. Dur o zaman başka bir memur gelsin sizi bıraksın dediler. Diğer memur da geldi, çıkışa kadar eşlik etti.Adamlar pek tatlı, pek yardımsever çıktı ya…

Hocam Meksika sınır yapmamış. ) Damga da pek umrunda değil sanırım. ABD’de olduğum sürece hem Meksika’da hem ABD’de gözüküyorum.

Meksika girişinde pasaport polisinin aman kaybetmeyin, çıkarken teslim alacağız diye pasaporta iliştirdiği bir kağıt var. Onu mutlaka vermek gerekiyor. Nasıl olsa geri döneceğim Meksika’ya çok da problem değil.

San Diego’dan Tijuana’ya Sınır Geçişi

San Diego sınırında, Meksika sınırına gidişi işaret eden tabelalar var. Bunları takip ederek sınıra ulaştığımda, futbol stadyumu girişindeki gibi turnikeler ile karşı karşıya geldim. Turnikeler tek yöne dönüyor, giriş mümkün ama çıkış değil ve başında herhangi bir soru sorulabilecek bir güvenlik görevlisi yok.

ABD’ye girişte çıkarken mutlaka teslim etmeniz gerekiyor dedikleri bir kağıt daha var elimde. Meksika ile sıkıntı yaşasam problem değil, çözülür ama bu kağıdı teslim etmeme riskini ABD için alamam. 10 yıllık vizemi riske atmak istemem.

Turnikeden geçsem mi geçmesem mi diye tereddüt içinde bakınırken, Emre kendini atınca içeri, mecburen ben de girdim. Bizi Meksika sınır polisi karşıladı. Kıt İspanyolca ile elimdeki kağıdı gösterip, ya biz daha önce girdik, sonra çıktık şimdi yine girdik diye derdimi anlatmaya çalıştım. Adam neyi anladı neyi anlamadı bilmiyorum ama kağıdı gördükten sonra “good good very good go go go” dedi. Sinyor damga filan basmayacak mısın diye sormaya çalıştıkça adam “go go” diyip durdu. Meksika sınırını geçtik ama yine ABD’den çıkış damgası yok. Ne yapsak derken, biz döndük dolaştık Meksika’dan Amerika’ya giriş yapılan kapının önüne geldik. Upuzun kuyrukta bekleyen insanların önüne kendimi atıp, polise derdimi anlattım. Çöp torbasından az hallice bir torba gösterip, girişte verilen kağıdı buraya atabilirsin dedi. Eeee peki damga? Yok damga mamga dedi. Ama çıkış hani ne olacak filan. Bırak buraya git gerisini düşünme dedi. Ya emin misin ama diyince adam sinirlendi. Torba da bana hiç güven vermedi. İçi kağıt dolu ama bir rüzgar esse uçacak gibiydi. Aklım torbada kağıt torbanın içinde kaldı ve ben ayrıldım.

2 ay sonra Amerika’ya yeniden uçtuğumda pasaport kontrolünde hiçbir sıkıntı çıkmadı. Demek gerçekten kağıdı almışlar ve işlemi yapmışlar.

 

18 YORUMLAR

 1. Meksika sınırı yakınında bir alış veriş merkezi var, oraya gitmek üzere araçla yola çıkmış Google maps azizliğine uğrayıp kendimi Meksika’da bulmuştum. Giriş ve çıkışta sorun yok ancak Meksika’ya geçince cep telefonunun çalışmaması dolayısıyla Google maps’in de çalışmaması ve dönüş yolunu bulamamak kabus gibiydi. Yolu sormak için İngilizce bilen tek bir kişi bile bulamamıştım. En sonunca yol kenarında bir şeyler satan bir işportacı ile işaret dilinde anlaşıp bir miktar para karşılığı beni sınıra kadar götürmüştü.:)

  • Hatırlıyorum o iş merkezini. Sınıra yakın olunca içinde bir de duty free vardı. Burdan alışveriş yapıp ABD’ye geri dönsek, sınırdan geçmesek diye sorunca sınıra kadar takip ediyoruz demişlerdi…

   Sizinki asla unutulmayacak bir anı olmuş. San Diego’ya giden herkese çok güzel bir bilgi.

  • arkadaşlar ben meksikadan amerikaya geçmek istiyorum bana yardımcı olabilirmisiniz tanıdıgınız bu işi yapan meksikalı arkadaşlarınız varsa bana yönlendirir misiniz

   • Meksika ya gitsem illegal yolla abd ye geçemem mi tanıdıgınız var mı benim babam da amerikada ama beni götüremiyor vize çıkmıyor, yaşım 25,

    • sevgili oguz,
     insan kaçakçılığı yapan tanıdıklarım yok.

     Meksika Amerika sınırına dair bır kaç belgesel izlemeni öneririm. Geçebilir misin bilmiyorum ama geçemezsen zaten senden bir daha haber alamayız.

 2. Meksika ve Latin Amerika’ya gezi trustik amaçlı gelmek görmek isteğen trustik ve ticari amaçlı her zaman ki seyahatlarınızda her konuda şoförlü araç, hotel,restorant, transfer, rehber, expo turquia mexico olarak personelimiz HİZMETİNİZDE. Mexico’da güvenilir adres. Vize ve uçak bilet alımında yardımcı olunur.iletişim numaralarım
  Tlf mexico =+5215540201899
  Türkiye tlf & whatsapp +905366956200
  Mustafa KURT
  Expo turquia Mexico

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.