San Cristobal ve Palenque Arası

0

Palenque ve San Cristobal de las Casas arasında hangi yol tercih edilmeli? San Cristobal de las Casas ve Palenque arasındaki yolun hangisi güvenli? Bu günlerde en çok konuşulan sorular oldu belki de… 

Bu yazıyı belki daha önce yazmam gerekirdi. Meksika’da öldürülen (ölü bulunan demeye dilim varmıyor) biri Alman Holger Franz Hagenbusch diğeri Polonyalı Krzysztof Chmielewski isimli iki bisikletçinin ölüm haberi gelince fark ettim, ne kadar önemli bir bilgiyi paylaşmadığımı ve esirgediğimi…

Bu bölgenin tarihine ve ortama küçük bir göz atalım önce. 90larda haberleri okuyacak yaşta iseniz mutlaka duymuşsunuzdur Meksika ve Zapatista hareketini. İşte burası 90lı yıllarda hükümete karşı ayaklanan ve uzun süren silahlı çatışmalar sonunda kendi özerkliğini alan Zapatistaların elinde olan bölgenin içerisinde kalıyor. Zapatistalar özerkliği alınca Meksika hükümeti o alandan kısmen çekildi. Hastane okul gibi hizmetleri sağlıyor ama polis asker gibi hizmetleri sağlamıyor. Zaten Zapatistalar da istemiyor.

Dünya basınında fazlaca yer almış Zapatista hareketinin ve çatışmaların daha fazla dikkat çekmemesi için ve ayrıca Meksika’nın en fakir eyaleti olan Chiapas’ın Meksika devletine herhangi bir getirisi olmadığı için o bölgesi kendi hallerine bırakmış durumdalar. Ne olursa olsun halk kendi içinde hallediyor.

San Cristobal ve Palenque Arası Hangi Yol Tercih Edilmeli?

San Cristobal ve Palenque arasındaki yol

Meksika’nın en önemli antik kentlerinden biri olan Palenque ile Chiapas eyaletinin göz bebeği San Cristobal de las Casas kasabası arasındaki yol araç ile 4 saat civarında. Ancak bölgede devlet varlık göstermediği için bu dağ Banditolar (silahlı haydutlar) tarafından tutulmuş durumda ve yoldan geçen araçları durdurup kontrol ediyorlar. Bir çok turist bu noktada üzerlerindeki değerli eşyaları bırakmak durumunda kalmış. O nedenle turistleri taşıyan araçların otobüslerin hepsi yolu uzatıp bu dağın etrafından dolanarak yolu 10 saate uzatıyor. Banditolar bazen de sadece canları istedikleri için bu yolu kapatabiliyorlar. İşte o zaman hiçliğin ortasında bir yolda kalıveriyorsun ne yapacağını bilmeden.

Meksika’da geçirdiğim 2. ayın ardından muhteşem özgüvenim ile o bölgeye gittiğimde “ne olacak yaa” diye tepki verdiğimi hatırlıyorum. Bu noktada ciddi olarak uzun yolu tercih etmek güvenlik açısından çok önemli. Kestirme yoldan gitmek elbet mümkün ama kesinlikle tavsiye edilmiyor. Özellikle hava karardıktan sonra hiçbir koşulda o yola girilmemesi gerektiğinin altı çiziliyor.

Holger Franz Hagenbusch


Holger Franz Hagenbusch ve Krzysztof Chmielewski’nin ölüm haberi hakkında daha fazla detay için İspanyolca bilenler bu linki İngilizce bilenler ise bu linki 
okuyabilir.

Gördüğüm tüm haberleri okudum ve şahsi kanaatim bu ölümlerin talihsiz birer kaza olmaktan çok daha uzak oldukları. Umarım ne Meksika’da ne bizim ülkemizde ne de dünyanın hiçbir yerinde böyle bir olay tekrar yaşanmaz.

San Cristobal’in yakınında ömrümde gördüğüm en acayip yer olan Chamula hakkında bilgi almak için ise bu yazıyı okuyabilirsiniz. 

San Juan de Chamula

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.